Etiket arşivi: Ilk

Teşekkürler Bursa! 105.326 kişi haberi bizden takip etti

bursadabugun

Bursa’nın tartışmasız en büyük internet haber portalı Bursada Bugün’ü dün tam 105 bin 326 okuyucu ziyaret etti.

Bursada Bugün fark yaratmaya devam ediyor. Dün hem Türkiye’ye hem de Bursa’ya kayıp üniversite öğrencisi Sinem Yurdanur’un ölü olarak bulunduğu haberleri damga vurdu. Bu üzücü haberi de tüm Bursa haberleri gibi ilk olarak okuyucularına ulaştıran sitemiz  oldu.

2010 yılının Temmuz ayında ortalıktan kaybolan Uludağ Üniversitesi öğrencisi Sinem Yurdanur’un dün ölü olarak bulunduğu haberi anında Türkiye gündemine oturdu Yerel, ulusal haber siteleri dahil tüm televizyon kanalları da bu üzücü olaya geniş yer ayırdı.

Bu haberi ilk duyuran site olarak siz okuyucularımıza gün boyu son gelişmeleri an be an aktardık. Tam 105 bin 326 okuyucu 18 yaşındaki genç kızın bulunduğu haberini haber sitemizden öğrendi ve Bursa’da rekor olarak kayıtlara geçti. Toplamda ise bir günde 365.213 hiti bir günde almayı başardı.

TÜRKİYE DEVLERİYLE YARIŞIYOR

Alexa verilerine göre Bursa’nın açık ara birinci sitesi olan Bursada Bugün, aynı zamanda Marmara bölgesinin ve tüm Türkiye’de bölgesel yayın yapan haber sitelerinin de önüne geçmeyi başardı. Alexa verilerine göre Türkiye’nin ilk 500’üne yerleşen sitemiz, Türkçe yayın yapan siteler arasında da 222. sırayı alarak büyük bir başarıya imza attı.

ALEXA TÜRKÇE İÇİN TIKLAYINIZ

Kendi WEB TV kurulumunu da tamamlayarak özgün program çekimlerine başlayan Bursada Bugün, çok yakında yepyeni projeleriyle sizlerle birlikte olacak.

Bursada Bugün siz okuyucularımızın güvenine layık olmak için her zaman gerçek haberi en kısa zamanda siz okuyucularına ulaştırabilmek için çalışmaya devam edecek…

Teşekkürler Bursa….

Kaynak: http://www.bursadabugun.com/haber/tesekkurler-bursa-105-326-kisi-haberi-bizden-takip-etti-179057.html

 

Mysql Performanslı Sayfalama Yapmak

PHP ve MySQL ile veritabanı işlemlerine girdiğinizde bu tarz bir uygulama ile karşılaşacaksınız. Nerede derseniz de, en çok verileri sayfalama işlemlerinde elbet. Bu noktada, performans açısından öğrenmeniz gereken bir sorgu var. Çok işinize yarayacak. Buyurun bakalım icon smile MySQL sorgusunda LIMIT kullanırken toplam satır sayısını bulmak
Normalde, MySQL sorgusundaki toplam satır sayısı nasıl bulunur?

Normal seviyedeki kullanıcılar bu işlemi alttaki sorgular ile gerçekleştirecektir.

SELECT COUNT(*) FROM sehir WHERE sehir_ad LIKE 'a%';
SELECT sehir_ad, tel_kod FROM sehir WHERE sehir_ad LIKE 'a%' LIMIT 0,2;

Buradaki ilk sorgu ile koşulumuza uyan tüm şehir isimlerini bulduk. Hani sayfalama bölümü yapacağız ve bu sorguya uyan toplam veri adeti lazım, işte burada bulduk onu.

Sıra geldi listelemeye. Ancak hepsini değil, sadece ikişer ikişer listelemek istiyoruz. O nedenle ilk 2 veriyi aldık.

Genelde yukarıdaki mantıkla bu işlem yürütülür. Ancak ilk satırda toplam veri adetini bulmak için yaptığımız sorgu, sistemi yoracaktır. O nedenle alttaki yöntem performans açısından en güzeli icon wink MySQL sorgusunda LIMIT kullanırken toplam satır sayısını bulmak
Daha performanslı bir sorgu

Üstteki sorgumu alttaki gibi değiştiriyorum.

SELECT SQL_CALC_FOUND_ROWS sehir_ad, tel_kod FROM sehir WHERE sehir_ad LIKE 'a%' LIMIT 0,2;
SELECT FOUND_ROWS();

Bu kez ilk satırın başına SQL_CALC_FOUND_ROWS ekledim ve sorgu koşuluma uyan 2 satırı çektim. İkinci satırda ise özel bir sorgu yaptım. MySQL 4 sürümü ile birlikte gelen FOUND_ROWS kullandım. İlk sorgumuz yapılıyor ve sadece 2 adet veri çekiliyor. Ancak başına eklediğim SQL_CALC_FOUND_ROWS terimi sayesinde, bu koşula uyan toplam veri sayısı da hafızaya alınıyor. Hemen ardından yaptığım (ki bu önemli, önceki sorgudan hemen sonra yapılması gerekiyor) FOUND_ROWS sorgusu ile de hafızadaki toplam veri değerini aldım.

kaynak http://www.dmry.net/mysql-sorgusunda-limit-kullanirken-toplam-satir-sayisini-bulmak/