Etiket arşivi: hızlı seo

İçeriğinizi Hızlı Bir Şekilde Google’a Tanıtın

Güncel ve özgün içerikle yola çıkmış olan her web sitesinin en büyük düşmanı “içerik hırsızları” olsa gerek. Bazen saatlar boyunca emek verilen bir makalenin “RSS botlarıyla” çalınması bir kaç saniyeyi buluyor. İşte bu sebepten ötürü; içeriğimizi “içerik hırsızlarına” çaldırmamak için olabildiğince hızlı bir şekilde içeriği Google’a indexletmemiz ( tanıtmamız ) gerekiyor. İşte tam bu noktada karşımıza “Ping Servisleri” çıkıyor. Ping Servislerini açıklayarak makalemize giriş yapalım.

Öncelikle içeriğimizi Google’a tanıtmak istiyorsak “ping servislerini”  kullanmamız gerekiyor. Ping servislerinin ne olduğunu açıklamak gerekirse; ping servisleri temelde büyük veri depolarıdır. Her yazı yazıldıktan sonra yazının ping ile beraber gönderilmesiyle birlikte yazıları kendi sistemlerine depolarlar. Eğer bu süreçte – ki genellikle hep oluyor – Google Bot pinglediğiniz site içerisinde ise saniyeler içinde içeriğinizin indexlenmemesi elde değil. Binevi; Google’ın indexlemesi için büyük veri havuzları oluşturuluyor. Genellikle en az PR7 olan bu ping servislerinin PageRank değerlerinin yüksekliğini düşünürsek,Google Bot’un ne kadar sıklıkla sözkonusu siteleri ziyaret edeceğini tahmin edebiliyorsunuzdu.

Elbette bu da sıklıkla suistimal edilen bir durum. Pek çok yabancı ahlaksız içerikteki site her gün milyonlarca ping atarak havuzu doldurmakta,ping sitelerinin bağlı olduğu serverların sistemlerini de-aktif etmektedir. Bu sebeple belli başlı bazı ping sistemleri daimi olarak randıman vermektedir.

WordPress scriptlerin; Ayarlar sekmesinin yan bölümü olan “Yazma” bölümünün altına ping listesi ekleyebilirsiniz. Ayrıca RSS teknolojisiyle desteklenen diğer sistemler için Pingomatic kullanarak ping yollamanız mümkün.

Kısa ancak içerik olarak yararlı bir makalenin sonuna geldik. Aşağıda verdiğimiz listeyi kullanmanız yeterli olacaktır.