”DEV”RİM, RÜYA FİNALDEYİZ!

Dünya Şampiyonası’nda ilk kez yarı final maçına çıkan A Milli Basketbol Takımımız, tarih yazdı.. Nefeslerin kesildiği maçta Sırbistan’ı deviren “12 Dev Adam”, finale çıktı; göğsümüzü bir kez daha kabarttı..

NOTLAR.. NOTLAR.. NOTLAR..
2010 Dünya Basketbol Şampiyonası’nda Türkiye’nin Sırbistan ile yaptığı yarı final maçını Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Sırbistan Devlet Başkanı Boris Tadiç de izledi.

Sinan Erdem Spor Salonu’na maçın başlamasından önce Sırbistan Milli Marşı okunurken gelen Gül, karşılamayı Sırbistan Devlet Başkanı Tadiç ile birlikte locadan takip etti. Devlet Bakanı Faruk Nafız Özak ile Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bagış da Cumhurbaşkanı Gül ve Sırbistan Devlet Başkanı Tadiç ile aynı locada karşılaşmayı izledi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Devlet Bakanı Hayati Yazıcı ise boyunlarında Türk Milli Takımı’nın atkılarıyla yan locada maçı takip etti.

2010 Dünya Basketbol Şampiyonası’nda yarı finalde Sırbistan ile karşılaşan Türkiye, Türk basketbol tarihinde Dünya Şampiyonası’nda ilk kez yarı final maçına çıktı.

Sinan Erdem Spor Salonu’nda yapılan tarihi maçta Türk basketbolseverler, ”12 Dev Adam”a büyük destek verdi.

İkinci turda Fransa ve çeyrek finalde de Slovenya maçlarında Sinan Erdem Spor Salonu’nu doldurarak, tezahüratlarıyla milli takımı adeta ateşleyen Türk basketbolseverler, Sırbistan ile yapılan tarihi maçta da tribündeki yerlerini aldı.

Milli takım ”12 Dev Adam” şarkısıyla sahaya çıkarken, Türk basketbolseverlerden büyük alkış aldı. Türk taraftarları, Sırbistan Milli Takımı sahaya çıkarken ise rakip takım oyuncularını ıslıkladı.

-MAÇI AMERİKA KITASINDAN 3 HAKEM YÖNETTİ-
Sırbistan-Türkiye maçını Amerika kıtasında 3 hakem yönetti.
Karşılaşmada Porto Riko’dan Jose Anibal Carrion, Dominik Cumhuriyeti’nden Reynaldo Mercedes Sanchez ve Arjantin’den Pablo Alberto Estevez düdük çaldı.

-MİLLİ MARŞ HEP BİR AĞIZDAN SÖYLENDİ-
Karşılaşma öncesi İstiklal Marşı salonda hep bir ağızdan söylendi. Milli takım oyuncuları ve taraftarlar İstiklal Marşı’nı hep bir birlikte söylerken, tribünlerde Türk bayrakları açıldı.
Daha sonra salonda çalınan ”10. Yıl Marşı”na da taraftarlar eşlik etti.

-”12 DEV ADAM”, TARKAN’DAN ŞARKI İSTEDİ-
(A) Milli Takım oyuncuları, salon görevlilerinden maç öncesi Tarkan’dan ”Adını kalbime yazdım” şarkısını istedi.
Milli takım sahaya çıktıktan sonra salonda Tarkan’ın şarkısı çalındı.

-SIRP TARAFTARLAR DA SALONDA-
Karşılaşmayı yaklaşık 500 Sırp taraftar da tribünlerden izledi. ABD ile Litvanya arasında yapılan yarı final maçının sonlarına doğru, tribünde Türk taraftarlarının önünde 2 Sırp taraftar Sırbistan bayrağı açınca salonda gerginlik yaşandı.

Olaya hemen müdahale eden güvenlik güçleri Sırp taraftarları, kendi taraftarlarının olduğu tribüne götürdü.

-IOC BAŞKANI ROGGE VE TMOK BAŞKANI BAYATLI DA MAÇI İZLEDİ-
Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Jacques Rogge ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı Togay Bayatlı da karşılaşmayı izledi. Rogge ve Bayatlı, Türkiye ile Sırbistan arasında yapılan yarı final maçını locadan takip etti.

-TANJEVİC VE IVKOVİC ABD-LİTVANYA MAÇINI İZLEDİ-
(A) Milli Takım Başantrenörü Bogdan Tanjevic ve Sırbistan Milli Takımı Başantrenörü Dusan Ivkovic, ABD ile Litvanya arasında yapılan yarı final maçının bir bölümünü izledi.
Tanjevic, antrenör Nihat İzic ile birlikte tribünde maçı takip ederken, hemen yan tribünde ise Ivkovic karşılaşmayı izledi.

-ÜNLÜLER MAÇTA-
Türkiye-Sırbistan karşılaşmasını ünlü isimler saha kenarına konulan sandalyelere oturarak izledi.
Galatasaraylı futbolcu Arda Turan, dizi oyuncusu sevgilisi Sinem Kobal ile birlikte izlerken, Galatasaray Futbol Altyapı Sorumlusu Tugay Kerimoğlu, şarkıcı Kenan Doğulu, Şebnem Ferah ve oyuncu Şahan Gökbakar, karşılaşmada milli takıma destek verdi.

Bu arada, karşılaşmada merdiven boşluklarına oturan bazı taraftarları, görevliler kaldırdı. Ancak bazı taraftarların yine merdiven boşluklarında oturdukları görüldü.

2010 Dünya Basketbol Şampiyonası’nda Türkiye’nin Sırbistan ile yaptığı yarı final maçını Sırbistan Devlet Başkanı Boris Tadiç ile birlikte izleyen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve bakanlar, tarihinde ilk kez finale çıkan milli takımın başarısını ayakta alkışladı.

Sinan Erdem Spor Salonu’nda karşılaşmayı izleyen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bagış, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, maçın son 5 salisesinde Sırbistan molasında ayağa kalkarak, maçın sonunu ayakta izledi.

Maç sonunda Türk Milli Takımı’nın tarihinde ilk kez finale çıkmasını ayakta alkışlayan Cumhurbaşkanı Gül ve bakanlara, Sırbistan Devlet Başkanı Boris Tadiç de eşlik etti.

Türkiye’de yapılan şampiyonada önce tarihinde ilk kez yarı finale çıkan Türkiye, yarı finalde Sırbistan’ı son saniyede Kerem Tunçeri’nin attığı basketle yenerek, tarihinde ilk kez finale çıktı.

Maçın sonunda milli basketbolcular sahada büyük sevinç yaşarken, taraftarlar da tribünde galibiyeti coşkuyla kutladı.

Milli basketbolcular saha ortasında mikrofonu ellerine alarak, önce ”Kırmızı, beyaz, şampiyon Türkiye” tezahürata yaptırıp, daha sonra ”Dağ başını duman almış” marşını söylediler.

-MİLLİ TAKIMA MARŞLARLA DESTEK-
Sinan Erdem Spor Salonu’nu dolduran Türk basketbolseverler, milli takımı ”Dağ başını duman almış” marşıyla coşturmaya çalıştı.
Türk taraftarlar karşılaşmanın ikinci ve üçüncü periyotlarında, geride bulunan milli takıma destek vermek için ”Dağ başını duman almış” marşını söyledi.

-DEVRE ARASINDA ATHENA ÇIKTI-
Karşılaşmanın devre arasında Athena grubu şarkı söyledi. Athena grubu üyeleri, saha ortasında milli takım için besteledikleri ”12 Dev Adam” şarkısını söyledi.

-İKİNCİ YARIYA 10. YIL MARŞIYLA ÇIKTILAR-
Karşılaşmanın ikinci yarısı başlarken salonda ”10. Yıl Marşı” çalındı.
Türk taraftarlar, ayağa kalkarak, marşa eşlik edip, milli takıma destek verdi.

-ÖMER ONAN VE SEMİH, TRİBÜNÜ HAREKETLENDİRDİ-
Maçın 3. periyodunda Ömer Onan’ın attığı basketle beraberliği yakalayan Türkiye’de, Ömer ve Semih Erden tribününü hareketlendirdi.
Ömer Onan’ın attığı 3 sayılık basketle 46-46 beraberliği yakalayan milli takımda, Ömer Onan ve Semih Erden, taraftarlara dönerek, daha fazla destek vermelerini ister şekilde el işareti yaptılar. Bunun üzerine ayağa kalkan taraftarlar, millileri alkışladı.

-”BİZLER İNANDIK, SİZLER DE İNANIN”-
Karşılaşmanın 3 periyodunun sonunda Türkiye, beraberliği sağlayınca Türk taraftarlar ayakta tezahürat yapmaya başladı.

Üçüncü periyodun bitimine 2 dakika 28 saniye kala Türkiye, Sırbistan ile 56-56 beraberliği sağlarken, Türk taraftarlar ayağa kalkıp, hep birlikte ”Bizler inandık, sizler de inanın, bu maçı alın” tezahüratları yaptı.

Maçın 4. periyodu öncesi tribünlerde ”Meksika Dalgası” yapıldı. Karşılaşmanın 4. periyodunun başında pota altı mücadelesinde Kerem Gönlüm, Velickovic ile tartıştı. Araya giren diğer basketbolcular, iki oyuncuyu sakinleştirdi.

Maçın bitimine 1 dakika 18 saniye kala pota altı mücadelesinde Ömer Aşık’a faul yapan Teodosic’e milli oyuncular ve kenar yönetimi büyük tepki gösterdi. Ömer, faulden sonra oyuna devam edemezken, faul atışlarını Ender kullandı.

-SON ANLAR ÇOK HEYECANLI GEÇTİ-
Karşılaşmanın son anlarında büyük heyecan yaşandı.
Türkiye, bitime 1 saniye kala Kerem Tunçeri’nin attığı basketle 83-82 öne geçerken, milli oyuncular sahada galibiyet sevinci yaşamaya başladı. Ancak hakemler, son 5 salisede Sırbistan’ın mola aldığını belirterek, maçın bitmediğini söylediler. Son 5 salisede orta sahadan topu kullanan Sırbistan, başarılı olamadı ve milliler tarihinde ilk kez finale çıktı.

2010 Dünya Basketbol Şampiyonası’nda yarı finalde Sırbistan’ı 83-82 yenen Türkiye, yenilgisiz olarak finale çıktı. Türkiye’de yapılan Dünya Şampiyonası’nda yaptığı 8 maçta 8 galibiyet alan ”12 Dev Adam” tarihinde ilk kez finale çıktı.

İlk kez 2002’de ABD’de yapılan Dünya Şampiyonası’na katılan ve 9. olan Türkiye, Japonya’da yapılan 2006 Dünya Şampiyonası’nda ise 6. sırayı elde etti.
A Milliler, Türkiye’de yapılan 2010 Dünya Şampiyonası’nda ise büyük bir başarı göstererek, finale çıktı.

-8 MAÇTA 8 GALİBİYET-
Grup maçlarını 5 maçta 5 galibiyetle yenilgisiz lider olarak tamamlayan Türkiye, 2. turda Fransa, çeyrek finalde de Slovenya’yı yenerek, yarı finale çıktı.

Yarı finalde de Sırbistan’ı mağlup eden A Milli Takım, yenilgisiz olarak finale çıktı.

Şampiyonada 2. tur ve çeyrek finalde rakip potalara 95 sayı gönderen Türkiye, Sırbistan’a 83 sayı atarken, şampiyonada ilk kez potasında 82 sayı gördü.

Türkiye’nin 2010 Dünya Şampiyonası’nda şu ana kadar yaptıkları maçlar ve sonuçları şöyle:

(C) Grubu:
Türkiye-Fildişi Sahili………..: 86-47
Türkiye-Rusya………………..: 65-56
Türkiye-Yunanistan……………: 76-65
Türkiye-Porto Riko……………: 79-77
Türkiye-Çin Halk Cumhuriyeti…..: 87-40

2. Tur:
Türkiye-Fransa……………….: 95-77

Çeyrek final:
Türkiye-Slovenya……………..: 95-68

Yarı final:
Türkiye-Sırbistan…………….: 83-82

-SIRBİSTAN MAÇLARI-
Sırbistan’ı 83-82 yenen Türkiye, resmi maçlarda rakibini 2’nci kez mağlup etti.

Türkiye, eski Yugoslavya’nın dağılmasının ardından rakibiyle yaptığı 6 resmi maçta 4 yenilgi, 2 galibiyet aldı.

Rakibiyle eski Yugoslavya’nın dağılmasından sonra ilk kez 1995 yılında 29. Avrupa Şampiyonası ilave eleme grubunda karşılaşan milliler, o zamanki adı ”Yugoslavya” olan rakibine 19 sayı farkla yenilmişti.

Türkiye’de yapılan 32. Avrupa Şampiyonası’nda tarihinde ilk kez final oynayan (A) Milliler, finalde rakibine 78-69 yenilerek, ikinci oldu.

-ÜST ÜSTE 2 RESMİ MAÇI KAZANDI-
Türkiye, rakibiyle yaptığı son iki resmi maçını kazandı.
Polonya’da yapılan 2009 Avrupa Şampiyonası’nda (F) Grubu’nda Sırbistan ile karşılaşan Türkiye, normal süresi 64-64 sona eren karşılaşmada, uzatmada rakibine sayı attırmadı ve karşılaşmadan 69-64 galip ayrılmıştı.

Türkiye, 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası yarı finalinde rakibini 1 sayı farkla 83-82 yenerek, rakibi karşısında son iki resmi maçından galibiyetle ayrıldı.

Türkiye’nin rakibiyle yaptığı resmi maçlar ve sonuçları şöyle:

Organizasyon Yer Tarih Sonuç
29. Avr.Şmp.İlave El.Gr. Bulgaristan 03.06.1995 65-84
32. Avr.Şmp.Finali İstanbul 09.09.2001 69-78
14. Dünya Şampiyonası Indianapolis 04.09.2002 78-110
33. Avr.Şmp.Finalleri İsveç 08.09.2003 76-80
36. Avr.Şmp.Finalleri Polonya 14.09.2009 69-64
16. Dünya Şampiyonası İstanbul 11.09.2009 83-82
(Tablodaki skorlarda ilk takım Türkiye olarak yazılmıştır)

-HAZIRLIK DÖNEMİNDE RAKİBİNİ YENEMEMİŞTİ-
(A) Milli Takım, 2010 Dünya Şampiyonası hazırlık döneminde Sırbistan ile İstanbul’da iki kez karşılaşmış, iki maçtan da sahadan yenilgiyle ayrılmıştı.

İlk olarak 8 Ağustos 2010’da adidas İstanbul Cup’ta Sırbistan’a 83-70 yenilen milliler, 10 Ağustos 2010’da ise rakibiyle yaptığı özel maçı da 66-61 kaybetti.

Milliler, hazırlık maçlarında yenemediği Sırbistan’ı Dünya Şampiyonası yarı finalinde mağlup etmeyi başararak, tarihi bir başarıya imza attı.

-22 MAÇTA 6 GALİBİYET-
Eski Yugoslavya’nın dağılmasının ardından Türkiye, Yugoslavya, Sırbistan-Karadağ ve Sırbistan ile 22 kez karşı karşıya geldi.

Türkiye, 22 maçta 6 galibiyet alırken 16 maçta salondan yenilgiyle ayrıldı.

-VE MAÇ-

SIRBİSTAN: 82 – TÜRKİYE: 83

Salon: Sinan Erdem

Hakemler: Jose Anibal Carrion (Porto Riko) xx, Pablo Alberto Estevez (Arjantin) xx, Reynaldo Mercedes Sanchez (Dominik Cumhuriyeti) xx

Sırbistan: Teodosic xxx 13, Tepic xx 5, Bjelica x 2, Velickovic xx 8, Krstic xx 15, Keselj xxx 18, Savanovic xx 15, Rasic x 2, Perovic x 2, Markovic x 2, Macvan x

Türkiye: Kerem Tunçeri xxxx 12, Ömer Onan xxx 14, Hidayet xxxx 16, Ersan xx 6, Ömer Aşık xxx 5, Semih xxx 9, Ender xxx 12, Kerem Gönlüm xxx 6, Sinan xx 3
1. Periyot: 20-17
Devre: 42-35
3. Periyot: 63-60 5 Faulle Çıkanlar: 39.02 Ersan (Türkiye), 39.44 Krstic (Sırbistan)

Çeyrek finaldeki Slovenya maçının ardından Türkiye, yarı finalde Sırbistan ile yine tarihinin en önemli maçına çıktı. Ersan’ın basketiyle maça başlayan milliler, rakibin üçlüklerine engel olamayınca Hidayet ve Kerem Tunçeri ile sayılar buldu ve 3. dakika 6-6 beraberlikle geçildi. Pota altında Krstic ve Bjelica ile skor bulmaya başlayan Sırbistan, 4. dakikada 10-6 üstünlük buldu. Millilerin, ilk 4 dakikada attığı üçlükler sayı olmazken, Velickovic ile üçlük atan Sırplar, 6. dakikada 7 sayılık üstünlük (15-8) yakaladı. Milli takımın kaptanı Hidayet dümene geçerek takımını toparladı ve attığı sayılarla tekrar dengeyi kurdu. Türkiye, bu oyuncunun basketiyle 8. dakikada 15-15 beraberliği sağlamasına rağmen yaptığı alan savunmasında etkili olamadı ve Teodosic’in basketlerine engel olamayınca ilk çeyrek, 20-17 Sırbistan’ın üstünlüğüyle tamamlandı.

Mücadelenin 2. periyoduna hücumda kötü başlayan milli takım, 2 dakika sayı bulamasa da krizi çabuk atlattı. Taraftarın desteğiyle agresif savunma yapan milliler, Sinan’ın basketiyle 14. dakikayı 1 sayı geride (26-25) geçti. Oyunda dengenin sağladığı kritik anlarda önemli hatalar yapan Türkiye, Savanovic’in basketlerine de engel olamayınca 16. dakikada 8 sayı (33-25) geriye düştü. Önceki maçlara göre üçlükleri de girmeyen milli takım, skorer oyuncusu Ersan’ın da tutuk oyun sergilemesi nedeniyle ilk yarıda hücumda istediği gibi oynayamadı ve soyunma odasına 42-35 geride gitti.

Milli takım maçın başından itibaren hücumda zaman zaman sıkıntılar yaşadı. Rakibin savunmada iyi yerleşmesi ve pas trafiğini engellemesi nedeniyle zaman zaman tek oyuncuyla hücum etmek zorunda kalan milli takım, iyi savunmasıyla ayakta kaldı ve Ömer Onan’ın üçlüğüyle 24. dakikada 46-46 beraberliği yakaladı. Ancak sonraki 2 dakikada yine yavaşlayan milli takım karşısında Sırbistan, bu ana kadar 9 asist ve 10 sayı üreten Teodosic ile etkili oldu. 2 dakikada 9-0’lık seri yakalayan Sırbistan karşısında, milli takım son hücumda Ender ile üçlüğü değerlendiremeyince 3. çeyrek de 63-60 Sırbistan’ın üstünlüğüyle tamamlandı.

Türkiye, ilk dakikada attığı basketin dışında uzun süre öne geçme fırsatı bulamadı. Hep geriden gelen milliler, Teodosic, Keselj ve Savanovic’in üçlüklerini de engelleyemedi. Faul atışları ve üçlüklerdeki kötü yüzdesine rağmen, inatla mücadelesini veren milli takım 35. dakikada 72-64 geriye düşmesine rağmen son bölümde açıldı. Kerem Tunçeri ile bulduğu üçlükle 37. dakikada uzun bir aradan sonra öne geçen (75-73) Türkiye, son 3 dakikaya 78-75 önde girdi.

Maçın son 1 dakikası müthiş bir çekişmeye sahne oldu. Mücadelenin bitimine 16.8 saniye kala milliler Semih’in basketiyle 81-80 öne geçti. Sırbistan son hücumunda Velickovic ile basket bulunca bitime 4.3 saniye skoru 82-81 ile kendi lehine çevirdi. Bu basketin ardından mola alan ve orta sahadan topu oyuna sokan milli takım, Kerem Tunçeri’nin tek başına pota altına girip bulduğu sayıyla 83-82 öne geçti. Bitime 5 salise kala Sırbistan, son şansını denedi, ancak sayıyı bulamayınca Türkiye, Sırbistan’ı 83-82 yenerek tarihinde ilk kez Dünya Şampiyonası’nda finale çıktı ve finalde ABD’nin rakibi oldu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>